Skip to main content

Interview met Vera Moens over Online Belgian Open Poomsae

12

Mar 2021

Volgende week is het zover! Dan vindt de allereerste editie van de Online Belgian Open Poomsae plaats. Dat het geen Poomsaetornooi wordt zoals u en ik kennen, hoeven we niemand te vertellen. Hoe het dan wel gaat zijn vroegen we aan ervaringsdeskundige en Grootmeester Vera Moens. Vera nam al deel aan online Poomsaetornooien en is op de Online Belgian Open actief als scheidsrechter. 

Activiteit

Dag Vera, de Online Belgian Open Poomsae staat voor de deur. U neemt deel als scheidsrechter. Hoe gaat dat concreet in zijn werk? 

“Het is een behoorlijk technisch verhaal. In totaal hebben we tijdens zo’n online event drie schermen voor onze neus open staan. Op één scherm volgen we de poomsaes die alle scheidsrechters op hetzelfde moment voor ogen krijgen - in welke tijdszone ze zich ook bevinden -  op een ander scherm kunnen de actieve scheidsrechters chatten en videobellen met elkaar en dan is er nog een derde scherm, de smartphone waarmee we de punten toekennen. Door de vele schermen, kunnen Louis (echtgenoot Louis Michez) en ikzelf niet op hetzelfde moment actief zijn.” 

Naast technisch moet het ook behoorlijk vermoeiend zijn?  

“Dat kan je wel stellen. De scheidsrechters moeten om 8 uur in de ochtend klaar zitten voor hun PC. Tussen de verschillende categorieën volgt telkens een kleine pauze, en  s'avonds zit het erop. Acht uur arbitreren achter je computerscherm, ik moet je niet vertellen dat het vrij belastend en moeilijk is.  Je hebt ook geen 3D-zicht achter een computerscherm hé. De eerste keer dat ik dit deed, was het serieus wennen, maar eens je vertrokken bent, is het wel ok. Er wordt ook een reservescheidsrechter aangeduid voor als iemand technische problemen ondervindt of om één of andere reden uitvalt.”  

Voor jullie scheidsrechters is het anders werken. Maar ook voor de deelnemers zijn de online competities een totaal ander gegeven dan een real-life tornooi? 

“Klopt. Er zijn voor – en nadelen. Een groot voordeel in deze tijden is dat de poomsae-atleten wereldwijd hun sport kunnen blijven beoefenen en zich daarbij niet moeten verplaatsen, laat staan het risico lopen om zich ergens te besmetten. Prachtig ook omdat je nu een tornooi hebt met mensen uit letterlijk héél de wereld met lage instapkosten. Nergens zijn er zoveel nationaliteiten, dan op een onlinetornooi. Maar er is natuurlijk ook een keerzijde van de medaille. Een online-tornooi geeft een vertekend beeld van de werkelijkheid. Je kan je poomsaes opnieuw opnemen als je een foutje hebt gemaakt. Plus, de druk van de toeschouwers, van te moeten presteren op dat eigenste moment -  al heb je net dan misschien een slechte dag -  valt grotendeels weg. Je mist ook de sfeer van een tornooi omdat je geen babbeltje kan slaan met andere coaches of atleten. Conclusie: het is een goed alternatief en een goede oefening tijdens Covid, maar er gaat toch niets boven een echt tornooi.”

Succes ermee!

"Mag ik daar nog iets toevoegen? Ik wil graag vanwege de Poomsae commissie van Taekwondo Vlaanderen al onze Belgische deelnemers héél veel succes wensen voor de Online Belgian Open Poomsae."

Genoteerd! Bedankt voor het interview!

Recent nieuws

Club in de kijker: Taekwondo Dongji Beringen

De club in de kijker van de lente is Taekwondo Dongji Beringen. Wij hadden een uitgebreide babbel met voorzitter Theo Giesberts over het reilen en zeilen van de club.

Lees meer
Loting A-klasse Open challenge cup poomsae 2025

Open Challenge cup poomsae

Lees meer
Bronzen medaillewinnaar Sarah Chaari op bezoek bij TKDV-clubs

Fatiha Laalam van Taekwondo Jongyeong vertelt over het bezoek van Sarah Chaari aan haar club.

Lees meer
Interview met Vera Moens over negende dan

Vera Moens legde in juli met succes haar examen negende dan af in Korea. Wij hadden hierover een uitgebreide babbel met de enige vrouwelijke negende dan in België.

Lees meer
Gezocht: enthousiaste kandidaat-bestuurders

Gezocht: enthousiaste kandidaat-bestuurders

Lees meer
Loting Keumgang Open Poomsae 2025

Loting Keumgang open Poomsae 2025

Lees meer
G1 Belgian Open Taekwondo in Lommel

Zaterdag 15 en zondag 16 maart is Lommel weer de taekwondohoofstad van Europa met de G1 Belgian Open Taekwondo. Twee dagen topsport met kyorugi en poomsae van de bovenste plank.

Lees meer
Club in de kijker: Taekwondo Hicham

De laatste club die we voor u in de kijker zetten is Taekwondo Hicham uit Oost-Vlaanderen.

Lees meer